Kirkkoneuvosto 2019-2020

Kirkkoherra on virkansa puolesta kirkkoneuvoston puheenjohtaja (KJ 6 luku § 13).

Nimi

Puhelinnumero

Sähköposti

Leppämäki Tuula, pj.

050 385 5421

tuula.leppamaki@evl.fi

Kuitunen Teuvo, varapj.

 

 

Eskelinen Sakari

040 580 7081

sakari.eskelinen@pp.inet.fi

Kovanen Pirjo                   

040 084 7957

pike.kovanen@gmail.com

Långström Sirkka

044 541 5467

sirkka.langstrom@gmail.com

Malin Markku                   

 

 

Pohjola Kirsi

044 780 7010

kirsi.a.pohjola@evl.fi

Temisevä Liisa

 

 

Virtanen Arto                    

 

 

Muut

 

 

Jaakkola Teuvo, kvalt.pj.

 

 

Hujanen Pekka, kvalt. varapj.

 

 

Hautala Harri, Luhangan kappelin pappi

050 385 5433

harri.hautala@evl.fi

Nuto Annukka, Leivonmäen kappelin pappi

050 385 5422

annukka.nuto@evl.fi

Lehtimaa Eija, talouspäällikkö

050 385 5435

eija.lehtimaa@evl.fi

 

 

 

Varajäsenet

 

 

Nieminen Niilo

040 064 2215

niilo.nieminen@gmail.com

Majanen Mikko

040 715 7030

majanen.mikko@gmail.com

Laitinen Hanne

040 766 8211

laitinen.hanne@gmail.com

Kiviö Pirkko

040 060 6163

impivaara.pirkko@outlook.com

Talja Aarre

040 844 5216

arska238@luukku.com

Mäkinen Pirjo

 

 

Fredin Viola

040 729 4134

viola.fredin@gmail.com

Partanen Jukka

040 567 0331

jukka_.partanen@pp.inet.fi

 

Henkilökohtaiset varajäsenet

Nieminen Niilo (KuitunenTeuvo)
Majanen Mikkoa (Eskelinen Sakari)
Laitinen Hanne (Kovanen Pirjo)
Kiviö Pirkko (Långström Sirkka)
Talja Aarre (Malin Markku)
Mäkinen Pirjo (Pohjola Kirsi)
Fiola Fredin (Temisevä Liisa)
Partanen Jukka (Virtanen Arto)

 

Kirkkoneuvosto johtaa seurakunnan käytännön toimintaa ja hallintoa. Kirkkoneuvosto toimii kirkkovaltuuston valmistelu- ja täytäntöönpanoelimenä. Kirkkovaltuusto valitsee kirkkoneuvoston joka toinen vuosi.

Kirkkoneuvostoon voidaan valita vapaasti seurakuntavaaleissa vaalikelpoisia henkilöitä. Sama henkilö voidaan valita sekä kirkkovaltuustoon että kirkkoneuvostoon. Kirkkoneuvoston puheenjohtajana toimii virkansa puolesta kirkkoherra. Varapuheenjohtajan lisäksi kirkkoneuvostoon valitaan seurakunnan koosta riippuen vähintään 5 -11 luottamushenkilöä.