Kirkkoneuvosto 2021-2022

Kirkkoherra on virkansa puolesta kirkkoneuvoston puheenjohtaja (KJ 6 luku § 13).

Nimi

Puhelinnumero

Sähköposti

Leppämäki Tuula pj.

050 385 5421

tuula.leppamaki@evl.fi

Kuitunen Teuvo, varapj.

050 598 8978

teuvo.kuitunen@gmail.com

Eskelinen Sakari

040 580 7081

sakari.eskelinen@pp.inet.fi

Långström Sirkka

044 541 5467

sirkka.langstrom@gmail.com

Majanen Mikko

040 715 7030

majanen.mikko@gmail.com

Olkkonen Pirjo                  

040 084 7957

pike.kovanen@gmail.com

Talja Aarre

040 844 5216

arska238@luukku.com

Temisevä Liisa

Virtanen Arto                   

Muut

Jaakkola Teuvo, kvalt.pj.

Hujanen Pekka, kvalt. varapj.

Hautala Harri, Luhangan kappelin pappi

050 385 5433

harri.hautala@evl.fi

Nuto Annukka, Leivonmäen kappelin pappi

050 385 5422

annukka.nuto@evl.fi

Kangas Heikki, hallintojohtaja, pöytäkirjanpitäjä

heikki.kangas@evl.fi

 

Varajäsenet

Kiviö Pirkko

040 060 6163

impivaara.pirkko@outlook.com

Mäkinen Pirjo

Vilkman Pirkko

Niinikoski Aila

Malin Markku

Fredin Viola

040 729 4134

viola.fredin@gmail.com

Partanen Jukka

040 567 0331

jukka_.partanen@pp.inet.fi 

 

Kirkkoneuvosto johtaa seurakunnan käytännön toimintaa ja hallintoa. Kirkkoneuvosto toimii kirkkovaltuuston valmistelu- ja täytäntöönpanoelimenä. Kirkkovaltuusto valitsee kirkkoneuvoston joka toinen vuosi.

Kirkkoneuvostoon voidaan valita vapaasti seurakuntavaaleissa vaalikelpoisia henkilöitä. Sama henkilö voidaan valita sekä kirkkovaltuustoon että kirkkoneuvostoon. Kirkkoneuvoston puheenjohtajana toimii virkansa puolesta kirkkoherra. Varapuheenjohtajan lisäksi kirkkoneuvostoon valitaan seurakunnan koosta riippuen vähintään 5 -11 luottamushenkilöä.